Stres hayatınızda olmasını istediğinizden daha mı büyük bir rol oynuyor? Çoğumuz için bu sorunun cevabı kocaman bir EVET!

Stres, modern insan deneyiminin oldukça evrensel bir unsurudur ve biraz stres uygun, hatta üretken olmamızı sağlasa da, artık çok fazla stresin oldukça zararlı olabileceğini ve sağlığımızı fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak tehlikeye atabileceğini biliyoruz.

Ayurveda stres yönetimi konusunda güzel bir bakış açısı sunar, ancak bunu daha iyi anlamak için önce aşırı stresin potansiyel sonuçlarını keşfedeceğiz ve insanın stres tepkisine ilişkin bağlamsal bir anlayış oluşturacağız.

Aşırı Stresin Sonuçları

Aşırı strese maruz kaldığımızda, vücuttaki birçok sistem olumsuz etkilenebilir: sindirim sistemi ve metabolik işlev (vücut ağırlığındaki dengesizlikler dahil), kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi, sinir sistemi, üreme sistemi ve bağışıklık sistemi.

Aşırı stres, zihinsel ve duygusal durumlarımızı, ilişkilerimizi ve ayrıca kemiklerimizin (ve dişler, saçlar ve tırnaklar gibi ilgili dokuların) sağlığını da etkileyebilir. Stres bizi sistemik düzeyde yıpratma eğilimindedir, bu nedenle çeşitli rahatsızlıklara katkıda bulunan bir faktör olsa da etkisi kolayca gözden kaçabilir.

Sonuç olarak, stresli olduğunuzu biliyorsanız (hatta ara sıra), bazı destekleyici ayarlamalar yapmanın size büyük fayda sağlama olasılığı yüksektir.

Stres Mekaniği

İnsanların stres tepkisi, çağlar boyunca insanların kriz anlarıyla başa çıkmasına yardımcı olan evrimsel bir adaptasyondur. Doğal bir afet, savaş, yıkıcı duygusal kayıp veya güçlü bir yırtıcı ile karşılaşma gibi herhangi bir biçimdeki tehlikeye tepki olarak ortaya çıkar.

Algılanan bir tehdit karşısında, sempatik sinir sistemi vücudu stres hormonlarıyla doldurur (birincil oyuncu kortizoldür) ve “savaş ya da kaç tepkisi” olarak bilinen karmaşık bir olaylar zincirini başlatır. Hormonlar her yere gidebilir. vücutta, bu nedenle kortizolün etkileri vücudun hemen hemen her yerinde hissedilir.

Kortizol vücudun kaynaklarını yeniden tahsis eder; hız ve tepki sürelerini hızlandırmak için beyne ve büyük kas gruplarına daha fazla enerji sağlar, ancak aynı zamanda idrar üretimini azaltır, iltihabı engeller, sindirim kapasitesini yavaşlatır ve bağışıklık tepkisini bastırır.

Bu fizyolojik değişiklikler, elimizdeki krizde yön bulmada (ve umarız hayatta kalmada) bizi desteklemeyi amaçlar. Gerçeği söylemek gerekirse, kriz, evrimsel tarih boyunca genel olarak böyle olan bir dinlenme, iyileşme ve iyileşme dönemi tarafından takip edildiği sürece, sistem bize çok güzel hizmet eder.

Evrimsel Biyoloji Modern Yaşamla Buluşuyor

Ancak hayatımızın koşulları çok kısa bir süre içinde (evrimsel terimlerle konuşursak) hızla değişti. Stresörlerimiz dönüştü ve çoğaldı; her gün, her yerdeler: telaşlı bir sabah, inatçı çocuklarla güç mücadeleleri, işe giderken trafik, yol öfkesiyle karşılaşmalar, öfkeli bir patron, zamana duyarlı teslim tarihleri, uzun saatler, biriken faturalar, zorlu kişilerarası dinamikler ve sayısız diğerleri.

Stres hormonlarının kapatılamayacağını not etmek önemlidir; stresli bir olay sona erdikten çok sonra, salınan stres hormonları sistemlerimizde oyalanmaya devam eder. Bu nedenle kronik stres, dokularımızı neredeyse sürekli olarak stres hormonlarıyla dolu tutma eğilimindedir, bu da bizi aşırı uyanık yapar ve her zamankinden daha fazla kavgayı tetikler. ya da kaçma tepkisi – oldukça küçük stresörlerle karşı karşıya kalındığında bile.

Bu, hızla kendi kendini güçlendiren bir döngü haline gelebilir. Aynı zamanda, çoğumuz daha önce hiç olmadığı kadar “ağa bağlı” (sosyal medyayı düşünün) ve daha yalnızız. Dolayısıyla tüm bunlar, sempatik sinir sistemini daha da hassaslaştırma potansiyeline sahip olan temel topluluk anlayışımız değişirken gerçekleşiyor.

Kronik stres vücudumuzu çok zor bir duruma sokar. Bir yandan fizyolojimiz, iyileşme, sıfırlama ve aradaki dengeyi yeniden kazanma şansı çok az olan sonsuz bir stresör barajının insafına kalmıştır. Bu, sistemlerimizi yüksek alarma geçirir ve aslında bizi strese karşı daha duyarlı hale getirir.

Öte yandan, destek sistemlerimiz genellikle çok zayıftır. Daha da kötüsü, çoğumuz stresin kendisini, stresin fizyolojimiz üzerindeki zararlı etkilerini yoğunlaştırabilecek bir problem olarak görüyoruz (daha sonra anlatacağız). Şimdilik, Ayurveda’ya göre stresle modern ilişkimizin daha geniş etkilerini anlamaya çalışalım.

Stres Üzerine Ayurveda

Ayurveda, bir dizi karmaşık hastalığı, her bir birey için iyileşmeye giden açık bir yolu aydınlatmaya yardımcı olan, zarif ve basit bir niteliksel desen koleksiyonuna damıtma kapasitesinde parlar. Ayurvedik stres yönetimi yaklaşımı bunun güzel bir örneğidir.

Ayurveda’nın temel ilkelerinden biri, benzerin artması ve karşıtların dengelenmesidir. Ayurveda, doğal dünyadaki çeşitli fenomenleri tanımlamak için on çift karşıt olarak organize edilmiş yirmi gunaya (niteliğe) dayanır. Belirli bir dengesizlik veya hastalıkta yer alan niteliklerin belirlenmesi, karşıtların uygun tedavisinin yönlendirilmesine yardımcı olur.

Stres tepkisini en temel özelliklerine ayırdığımızda ve vücutta harekete geçirdiği nitelikleri anlamaya başladığımızda, dengeye geri dönüşü davet etmek için karşıt güçleri nasıl kullanacağımızı sezgisel olarak kavrarız.

Ayurveda’nın kadim metinlerine göre, on guna’dan oluşan bir grubun doğada yapıcı, besleyici ve anabolik olduğu, diğerinin ise doğada azaltıcı, aydınlatıcı ve katabolik olduğu kabul edilir. bu iki kamp:

Azaltıcı, Aydınlatıcı, Katabolik Gunas Yapıcı, Besleyici, Anabolik Gunas

Hafif ağır

Keskin Yavaş

Sıcak Soğuk

Kuru Yağlı

kaba Pürüzsüz

Sıvı Yoğun

Sert-yumuşak

Mobil Kararlı

Hafif Brüt

Açık Bulutlu

Bu niteliklerin hiçbirinin özünde iyi veya kötü olmadığını anlamak önemlidir. Her biri kendi yolunda dengenin korunmasını destekler. Benzer şekilde, herhangi birinin çok fazla veya çok azı sorunlu olabilir.

Savaş ya da kaç tepkisi, büyük miktarlarda enerjiyi beyne ve büyük kas gruplarına yönlendirirken, gerekli olmayan faaliyetleri (sindirim ve bağışıklık tepkisi gibi) kapatır – vücudun kaynaklarını hızla tüketirken, yenilenme yeteneklerini engeller. Bu nedenle, stres tepkisi kesin olarak indirgeyici, hafifletici, katabolik kategoriye girer.

Yoğun bir şekilde harekete geçirici, enerji verici, güçlendirici, motive edici, harekete geçirici ve hızlandırıcıdır. Sonuç olarak vücuttaki hafif, keskin, sıcak, kuru, pürüzlü, hareketli, süptil ve net nitelikleri harekete geçirir. Kısa vadede, bu çok uyarlanabilir ve faydalı olabilir, ancak bu tükenme modeli herhangi bir süre kontrol edilmeden devam ederse, kaçınılmaz olarak bizi yıpratacaktır.

Peki döngüyü nasıl durduracağız? Açıkçası, her gün karşılaştığımız stres etkenlerinin sayısını azaltmanın yolları varsa, bunu yapmak önemli bir başlangıç noktasıdır. Ancak, her zaman kontrol edemediğimiz stres faktörleri olacaktır ve sinir sistemimizi bu durumlara daha sağlıklı bir şekilde yanıt vermeye teşvik etmek, sağlığımızı geri kazanmanın anahtarıdır.

Dengeye Dönüş: Yenilemenin Beş Adımı

Eğer benzer artar, karşıtlar dengedeyse ve stres tepkisi kesinlikle azaltıcı, hafifletici ve doğada katabolik ise, o zaman aşırı stresin panzehiri, sistemlerimize tüm yapı grubunu bol miktarda, besleyici nitelikler sunmaktır – diyetlerimizle, yaşam tarzımız, uygulamalarımız, ilişkilerimiz—temelde, onları alabildiğimiz her yerde.

Bu, karşıtlarının etkisini en aza indirmek için elimizden gelenin en iyisini yaparken ağır, topraklayıcı, yavaş, düzensiz, besleyici, yumuşak ve dengeleyici etkileri karşılama anlamına gelir. Özünde, aşırı stresi dengelemeye yönelik Ayurvedik yaklaşım gerçekten bu kadar basittir.

Bu makalenin geri kalanı, bu nitelikleri destekleyici bir şekilde hayatımıza tam olarak nasıl davet edebileceğimize odaklanmaktadır. Ama aynı zamanda, yaşamla daha kolay bir ilişki kurmaya yardımcı olmak için zihin ve dokulardan birikmiş stres ve gerginliğin nasıl atılacağını da araştırıyor.

Aşağıdaki paragraflarda, aşırı stresin hayatınızdaki etkilerini hafifletmek için beş basit adım bulacaksınız.

1. Yavaşla

Stresi dengelemenin en önemli ilk adımlarından biri yavaşlamaktır. Ancak, hızlı tempolu, yoğun bir hayat yaşamaya alıştığımızda, yavaşlamak tamamen imkansız gelebilir. O değil. Ancak çoğumuz için bu çok zorlayıcı ve çoğu zaman korkutucu olabilir.

Günlük rutinimize daha yavaş, daha dengeli bir şekilde – her seferinde nazik bir adım – davet etmeye başlamak için cesareti toplayanlarımız için ödüller genellikle hemen hissedilir. Sonra, zamanla, olumlu değişiklikler niyetlerimizi güçlendirebilir ve bizi biraz daha yavaşlamaya, sonra biraz daha fazla ve daha sonra daha da fazla teşvik edebilir.

Ama nasıl başlamalı? Bu gerçekten tüm çabanın özüdür. Hayatımızın hızını yavaşlatmanın en iyi yollarından biri kendini adamış ve amaçlı öz bakımdır: her gün sakin, sessiz ve kendini beslemeye zaman ayırmak. Aslında o kadar önemlidir ki, dengeye geri dönmenin bir sonraki adımıdır.

2. Kaliteli Öz Bakımda Kendinizi Şımartın

Amaca yönelik ve kararlı öz bakım, iyileşme sürecinin güzel bir parçası ve öz-sevgiyi uygulamak için anlamlı bir fırsat olabilir. Her gün, hayatımızda başka neler olup bittiğine bakılmaksızın, özverili bir öz bakım uygulaması, Benliğe, iyiliğe ve canlı sağlığa olan derin bağlılığı yeniden teyit eder.

Yeterli dinlenme ve diğer besleyici uygulamalar gibi şeylere öncelik vermeyi seçmek, etrafımızdaki dünyanın türbülansında gezinirken merkezde kalmamıza yardımcı olabilir.

Gerçekte, kendimizi beslemenin ve önemsemenin sayısız yolu vardır. Topraklama, rahatlama, sıcaklık, düzenlilik ve istikrar duygusu verenler, aşırı stresi dengelemek için en iyisi olacaktır, ancak sezginizi takip etmeniz önemlidir; kendini en iyi sen tanırsın.

Aşağıda, bir dizi farklı olasılığı özetledik. Liste hiçbir şekilde her şeyi kapsamaz, ancak farklı bireylerin ilgisini çekecek bir dizi seçenek sunmayı amaçlar.

Size en çekici gelen şeye güvenin. Ve unutmayın, başlamak için sadece bir veya iki yeni uygulama seçmek genellikle en iyisidir. Bunu yapmak için ilham aldığınızda ve hissettiğinizde her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Yıkanmak

Banyo, sinir sistemini gevşetir, gerginliği giderir ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. İsterseniz, daha fazla rahatlama ve iyileşme için suya ⅓ fincan Zencefil tozu ve ⅓ fincan kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Bu kombinasyon dolaşımı, terlemeyi ve detoksifikasyonu teşvik eder, ancak aynı zamanda oldukça yatıştırıcıdır ve stres olduğunda çok destekleyicidir.

Pitta nız yüksekse zencefil ve kabartma tozunun iç ısıyı artırabileceğini ve banyoda uzun süre kalmak istemeyebileceğinizi unutmayın. Epsom tuz banyosu da çok rahatlatıcı ve temizleyici olabilir. Kapha ve vata için sıcak su, pitta için ılık su kullanın.

Bitkisel çay için

Bitki çayı içmek, şifalı bitkiler yardımıyla yavaşlamanın ve stres atmanın en kolay yollarından biridir.

Joyful Heart, neşe ve barış duygusunu teşvik etmek için yaratılmış bir Ayurveda çayıdır. Ebegümeci, gül ve lale gibi aromatik bileşenler içerir – bunların tümü duygusal kalbi yatıştırmaya ve canlandırmaya yardımcı olur ve bu çayı stresli günler için mükemmel bir müttefik yapar.

Bir başka rahatlatıcı seçenek ise Mellow Mind. Bu lezzetli karışım, brahmi/gotu kola, lavanta ve papatya gibi sinir sistemi için sakinleştirici otlar içerir. Birlikte demlendiğinde, çay şeklinde uzun, derin bir rahatlama hissi verirler.

Tulsi Çayı da farkındalığı artırmak, zihinsel berraklığı teşvik etmek ve varlığınızı canlandırıcı bir huzur duygusuyla aşılamak için tulsi’nin iç ısıtan özelliklerini kullanırken sağlıklı sindirimi destekler.

Her üç çay da sıcak olarak içilebilir veya daha sıcak aylarda daha soğuk bir güneş çayı olarak servis edilebilir.

Yağ Çekme Uygulaması

Ilık, kavrulmamış susam yağı veya hindistancevizi yağı ile gargara yapmak, çenedeki gerginliği gidermeye yardımcı olur, tat alma duyusunu geliştirir ve ağız, diş ve diş etlerinden doğal toksinleri uzaklaştırır.

Yağı yirmi dakikaya kadar yan yana, önden arkaya ve dişlerin arasından geçirin.

Yağı tükürün ve ılık suyla durulayın.

Daha ayrıntılı talimatlar için Yağ Çekme Nasıl Yapılır konusundaki kaynağımıza bakın.

Abhyanga (Ayurveda Yağ Masajı) yapın

Yağlı bu eski kendi kendine masaj uygulaması, sinir sistemini yatıştırır, dokuları yağlar ve gençleştirir ve vücutta sağlıklı dolaşımı destekler. Sanskritçe yağ anlamına gelen sneha kelimesinin aynı zamanda aşk anlamına gelmesi tesadüf değildir.

Abhyanga, hem fiziksel bedene hem de bilincin daha süptil alemlerine fayda sağlayan derin bir gençleşme ve sevgi dolu öz bakım uygulamasıdır. Ek olarak, yağın kendisi vücudun etrafında sinir sistemini strese karşı tamponlamaya yardımcı olabilecek koruyucu bir kılıf oluşturur.

Her sabah duş veya banyodan önce tüm bedeninize yaklaşık 1/4–1/2 fincan ılık organik yağ masajı yapın.

Nasya’yı uygula

Nasya, burun pasajlarına ilaçlı yağ uygulama uygulamasıdır. Bu hassas dokuları rahatlatır, engelsiz nefes almayı destekler, birikmiş stresi azaltır ve zihinsel berraklığı destekler. Nasya hamile veya adet gören kadınlar tarafından yapılmamalıdır.

Her sabah her bir burun deliğine üç ila beş damla Nasya Yağı uygulayın.

Yatmadan Önce Ayaklarınıza Masaj Yapın

Yatmadan önce ayaklarınıza isterseniz sade Susam Yağı, Brahmi Yağı veya Bhringaraj Yağı kullanın. Bu uygulama enerjiyi topraklar, sinir sistemini yatıştırır, stresi azaltır, zihni sakinleştirir ve sağlıklı uykuyu destekler.

Uykunun vücudun en önemli gençleşme yollarından biri olduğunu unutmayın.

Doğada Oturmak

Çoğu zaman, sinir sistemimizi doğal dünyaya -görüntülerine, seslerine, kokularına, dokularına ve ritimlerine- maruz bırakmak, gevşeme dönemlerini yöneten parasempatik sinir sisteminin “dinlenme ve sindirme” kapasitesini harekete geçirmek için yeterlidir.

Hafif bir yürüyüş yapmayı, bir dere kenarında oturmayı, muhteşem bir manzarayı izlemeyi veya sadece vücudunuzu bir süreliğine (havalar müsait olursa) yeryüzüne teslim etmeyi düşünün. Doğayla bağlantı kurmak için zaman ayırın.

Canlandırıcı veya İlham Veren Bir Kitap Okuyun

İyi, ilham verici bir okuma, tüm sistemin biraz rahatlaması ve gençleşmesi için sinyal vermede uzun bir yol kat edebilir.

Bir süre kanepede uzanın

Bir kültür olarak, üretkenlik bekleme eğilimindeyiz ve çoğumuz “üretken olmama” konusunda büyük bir suçluluk duygusu yaşıyoruz. Ancak yorulduğumuzda, strese girdiğimizde ve aşırı uyanıklığa yöneldiğimizde, sadece uzun bir ara vermekten daha rahatlatıcı bir şey yoktur – hatta belki de enerji verici bir öğleden sonra kestirmesi.

Destekleyici, Sevgi dolu İlişkileri Teşvik Edin

Sistemlerimiz genellikle iyi bir kahkahaya, sevgi dolu bir bağlantıya, güven veren bir kucaklamaya, sempatik bir kulağa ve gerçekten de desteklendiğimizi gösteren diğer cesaret verici ilişkisel işaretlere de büyük bir sığınak bulur. Müthiş arkadaşlarınız, yakın aile üyeleriniz veya sevgiliniz varsa Sizi bu şekilde besleyebilecek evcil hayvanlar, kabilenizle anlamlı bir bağ kurmak için biraz zaman ayırmayı düşünün.

Dengeli ve Yeterli Dinlenme

Uyku, aşırı strese karşı önemli bir panzehirdir. Önemli restoratif fonksiyonlara sahiptir ve dokuların (hem beyinde hem de vücutta) onarımı ve yenilenmesinde kritik bir rol oynar, ancak aynı zamanda metabolik atıkların ve doğal toksinlerin daha verimli bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar.

Uyku, çok fazla veya çok az uyuduğunuz için mücadele ettiğiniz bir alansa, her gün yaklaşık aynı saatlerde yatmaya ve kalkmaya çalışın ve her gece en az sekiz saat uyumayı hedefleyin.

Aşırı stresten kurtulduğumuzda, vücudumuzun genellikle önemli ölçüde daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Başka bir deyişle, en azından bir süreliğine, her gece sekiz saatten fazla uyumak tamamen uygun olabilir.

3. Günlük Bir Rutine Bağlılık

Ayurveda herkes için günlük bir rutin önerir, ancak aşırı stresi dengelemeye çalışırken özellikle önemlidir. Fizyolojimiz, bir tür düzenlilik duygusuna çok fazla uyarlanmıştır ve bu his tarafından desteklenmektedir.

Aslında, rutinlerimizde birkaç ayarlamanın ne kadar etkili olabileceği şaşırtıcı. Doğal dünyayı ve rutinlerin ne kadar yaygın olduğunu düşünün; çoğu bitki ve hayvan, gündüz ve gece döngülerine, mevsimlere ve daha geniş yaşam topluluğunu yönlendiren diğer kalıplara derinden uyum sağlar. Buna karşılık, insan deneyiminin bu doğal ritimlerden giderek daha fazla koptuğu görülüyor.

Mütevazı bir rutini benimsemek bile sinir sistemimize her gün bir dizi rahatlatıcı ve güven verici referans noktası verir. Bu mihenk taşları, vücudun derin dokularına her şeyin yolunda olduğuna, rahat olabileceğimize dair yankılanan bir mesaj gönderir. Zamanla, öngörülebilirlik ve güvenlik bağlamı, sinir sisteminin gevşemesine izin verir ve derin bir gençleşme süreci başlayabilir.

Günlük bir rutin oluşturmanın bazı çok basit ilk adımları vardır – uyanmak, yemek yemek, her gün yaklaşık aynı saatlerde yatmak ve mümkünse tutarlı bir iş veya aktivite programı sürdürmek gibi şeyler. Bu adımların tek başına sinir sistemi üzerinde derin bir etkisi olabilir.

Günlük rutininize kişisel bakım veya farkındalık uygulamalarını dahil etmek, daha da derin bir destek sağlayacaktır. Ayurvedik günlük rutinlerle ilgili yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Egzersiz

Uygun şekilde yapıldığında, egzersiz daha iyi sağlık için her derde deva olabilir. Egzersizin kendisi çok fazla yapıcı veya besleyici olmasa da, vücudun doğal gençleşme mekanizmalarını destekler – sağlam uyku, gevşeme yeteneği ve sempatik ve parasempatik sinir sistemleri arasındaki denge.

Doğru egzersiz, biriken gerilimi serbest bırakmaya, durgun zihinsel ve duygusal enerjiyi hareket ettirmeye ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda agni’yi (optimum sağlık için gerekli olan metabolik ateşi) tutuşturur, sindirimi iyileştirir, vücudun detoksifikasyon mekanizmalarını destekler ve uygun şekilde eliminasyonu teşvik eder; bunların tümü aşırı stresin etkilerine karşı koymaya yardımcı olur.

Ayurveda, her birimiz için en dengeli olan egzersiz türünün, süresinin ve yoğunluğunun büyük ölçüde bünyemize ve mevcut denge durumuna bağlı olduğuna dair benzersiz bir bakış açısı sunar.

Kronik stresi olan çoğu insan için, ilk başta en uygun olanın, yavaş tempolu ve topraklamalı bir vata-pasifleştirici egzersiz rutini olduğunu belirtmekte fayda var.

Şu anda düzenli egzersiz yapmıyorsanız, destekleyici bir egzersiz programının karmaşık veya zaman alıcı olması gerekmediğini unutmayın. Günlük yirmi dakikalık bir yürüyüş, tüm sistem -beden, zihin ve ruh için- harikalar yaratabilir.

4. Zihin-Beden Organizmasını Susturun

Kronik stres, sempatik sinir sistemini hızlandırma eğilimindedir, böylece vücudumuz iyi huylu durumlara bile çok tehditkarmış gibi tepki verir.

Ayurveda, bu döngüyü kırmanın, sinir sistemini sıfırlamanın ve strese karşı daha sağlıklı bir fizyolojik tepki geliştirmenin etkili bir yolu olarak pranayama, yoga ve meditasyon gibi bir dizi ince terapiyi önerir. Bir dizi Ayurveda bitkisi aynı zamanda zihin ve sinir sisteminde sağlığı besler ve inanılmaz derecede destekleyici olabilir.

Potansiyel olarak stresli durumlardan tamamen arınmış bir hayat yaşayamasak da, bunlarla başa çıkma kapasitemizi kesinlikle değiştirebiliriz. Bu adım, insanın zihni yeniden şekillendirme ve fizyolojiyi yeniden düzenleme kapasitesini kutlayıp aktive ederken sinir sistemini sakinleştirmekle ilgilidir.

Aşağıdaki terapötik stratejiler, her ikisini de kendi benzersiz şekilde gerçekleştirir. Birikmiş gerilimi ve durgun zihinsel, duygusal ve fiziksel ama (toksinleri) sindirmemize ve salıvermemize yardımcı olurlar, aynı zamanda hem fiziksel hem de enerjisel olarak bedenlerimizde akışkanlığı ve kolaylığı teşvik ederler. Nereden başlayacağınız konusunda ilhamınızı takip edin.

Pranayama

Hayati nefes Prana, her birimizi canlandıran yaşam gücünün süptil özüdür. Vücudumuzdaki her hücreye ve dokuya nüfuz eder ve nefesle sürdürülür ve uyarılır. Pranayı özümsemek, durgunluğu ve ama’yı (toksinleri) sindirip ortadan kaldırırken vücudun süptil enerji kanallarına akışkanlık ve canlılık kazandırmaya yardımcı olur.

Dokularımızı taze prana ile yıkamanın en iyi yollarından biri pranayama (yogik nefes egzersizleri) uygulamaktır. Nadi Shodhana uygulaması, özellikle birikmiş gerginliğin giderilmesinde, stresin giderilmesinde ve günlük stres faktörleri karşısında gelişmiş bir zihinsel eğilimin desteklenmesinde etkilidir.

Yoga

Yoga vücutta pranayı hareket ettirir, gerilimi dağıtmaya yardımcı olur, durgunluğu giderir ve hem dokularda hem de zihinsel ve duygusal alanlarda akışkanlığı teşvik eder. Ayurveda, sisteminizde en fazla dikkat gerektiren doshaları dengelemeye özellikle yardımcı olan yogaya nüanslı bir yaklaşım sunar.

Bununla birlikte, aşırı stres öyküsü olan her yerde, vata ve pitta sakinleştirici yoga rutinleri genellikle en uygun olanıdır.

Meditasyon

Hayatımızdaki stres faktörlerine, körü körüne tepki vermek yerine kasıtlı olarak yanıt vermeye odaklanarak, tarafsız ve net bir şekilde sürekli olarak tanık olabileceğimizi hayal edin.

Meditasyon, pasif farkındalığı geliştirerek bu kapasiteyi geliştirmemize yardımcı olur ve stresli durumlara çok daha sağlıklı bir yanıt verebilir. Zamanla, günlük bir meditasyon uygulaması beyni gerçekten yeniden düzenleyebilir ve zorlu koşullara tepkimizi yeniden şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Stresle İlişkinizi Değiştirmek

Araştırmalar, hayatımızdaki stres hakkında nasıl hissettiğimizin, stresin fizyolojimiz üzerindeki etkisini etkilediğini göstermiştir.

Stresi zararlı bir etki olarak görürsek, genellikle öyledir. Bununla birlikte, stresi zor bir duruma uyum sağlayan bir tepki olarak görürsek, olumsuz etkileri önemli ölçüde azalır.

Stres tepkisi, elimizdeki göreve hazır olmamızı sağlamak için asırlık bir mekanizmadır. Arkasındaki zekayı basitçe kabul edebilir ve hormonal çağlayanla minnettarlık ve huşu ile ilişki kurmayı öğrenebilirsek, stresin zararlı etkilerini başlamadan en aza indirebiliriz.

Bu, daha genel terimlerle strese maruz kalmamızı azaltmak için çalışmamamız gerektiği anlamına gelmez, ancak kendimizi koruma içgüdümüzün mutlak zekası ve harikasıyla arkadaş olmak için söylenecek bir şey var.

Destekleyici Bitkiler ve Formüller

Ayurveda ayrıca zihin-beden organizmasında berraklığı ve sağlığı geliştirme yetenekleri nedeniyle bir dizi şifalı bitkiye saygı duyar. Bu şifalı bitkiler özellikle zihni ve sinir sistemini destekler ve günlük zorluklarımız karşısında rahatlık hissini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Ashwagandha tozu, zihni sakinleştirirken vücudu stresle başa çıkmada destekleme kabiliyeti nedeniyle uzun zamandır kutlanmaktadır. Çok saygın bir adaptojen olan ashwagandha, gün boyunca kaliteli enerjiyi ve geceleri sağlam uykuyu teşvik eder. Ashwagandha tabletleri ve sıvı özü de mevcuttur.

Brahmi/Gotu Kola tozu, doğada inanılmaz derecede satvik olan ve sinir sistemi ile zihni dengeleme yeteneği ile tanınan başka bir adaptojendir. Pitta için serinletici, rahatlatıcı bir toniktir ve zihindeki vatayı sakinleştirmeye yardımcı olur. Brahmi/Gotu Kola sıvı özü ve tabletleri de mevcuttur.

Mental Clarity tabletleri hem beyne hem de sinir sistemine derin destek sunar. Bu formül, konsantrasyon, zeka, zihinsel sağlık ve duygusal istikrarı teşvik ederken sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur.

Stress Ease tabletleri, nöromüsküler sisteme güç, esneklik ve ton sağlayarak vücudun stresle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur. Güçlü bitkilerin bu karışımı, vücudu zayıflığa, yorgunluğa ve bunalıma karşı koruyan, fiziksel, zihinsel ve duygusal zorluklarla aynı şekilde yüzleşmemize yardımcı olan ve aynı zamanda tutarlı bir enerji seviyesinin korunmasını destekleyen gençleştirici nitelikler sunar.

Daha önce bahsedildiği gibi, Joyful Heart, Mellow Mind ve Tulsi Fields çay karışımlarının her biri, sinir sistemini destekleyen bitkilerin sinerjik bir karışımını içerir.

5. Destekleyici Bir Diyet Yapın

Dengeli bir diyet yemeyi taahhüt etmek, bunaltıcı veya zorlayıcı bir çaba olmak zorunda değildir. Aslında, kronik stresle uğraşırken hayatlarımız genellikle oldukça karmaşıktır ve sistemlerimiz genellikle nispeten basit çözümlere daha iyi yanıt verir. Diyet, sağlıklı bir beslenme ve topraklama kaynağı olmalıdır.

Vata-sakinleştirici, pitta-sakinleştirici veya kapha-sakinleştirici bir diyet yemenin nüanslarını kesinlikle inceleyebilseniz de, muhtemelen en iyisi sağlıklı, tam gıdaları vurgulamaya ve işlenmiş gıdaları, uyarıcıları ve rafine şekerleri en aza indirmeye odaklanmak olacaktır.

Kendi yemeklerinizi pişirmek için çok zamanınız yoksa çorbalar, yahniler, kök sebzeler ve diğer basit, topraklı yiyecekler genellikle iyi seçimlerdir.

Kendi Sürecinize Güvenin

Önceki paragraflarda üzerinde çalışılacak çok şey olduğunun farkındayız. Toprağa, beslenmeye ve gençleşmeye hazırlanırken, Ayurveda’nın çok bütünsel ve bireyselleştirilmiş bir tıp sistemi olduğunu lütfen unutmayın.

Bu sürece girerken kendinizi dinlemek, yukarıdaki adımların her biri kadar önemlidir. Değişime yönelik yavaş, basit, aşamalı bir yaklaşımın, mükemmelliğe yönelik aşırı çaba gerektiren bir girişimden çok daha fazla destekleyici olması muhtemeldir.

Unutmayın, stres tepkisi vücudumuzu, doğası gereği hafif, keskin, sıcak, kuru, hareketli ve süptil olan aktive edici, enerji verici niteliklerle doldurur. Bu nedenle denge, doğal olarak ağır (veya topraklama), yavaş, soğuk, yağlı ve dengeleyici olan daha sessiz, daha besleyici niteliklerle desteklenir.

Değişimi kucaklama süreciniz aynı zamanda besleyici ve dengeleyici, hatta lezzetli olmalıdır. Yavaşlayın ve adanmış olun. Ve her şeyden çok, yol boyunca her an nerede olduğunuzu onurlandırarak en derin içsel bilginizi dinleyin.

Dengeli ve sağlıklı bir yaşama doğru yolculuğunuzda sizi desteklemeye devam edebileceğimizi umuyoruz.

Kaynak : https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/health-guides/an-ayurvedic-guide-to-stress-management/

Cevap yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.


*